Vnímání barev. Kdo vidí lépe?
Vnímání barev je velmi individuální záležitost. Průměrný člověk dokáže rozlišit asi milion barev a jejich odstínů. To je úžasná schopnost našeho těla, která se využívá pouze omezeně. Ukazuje se, že ženy jsou schopny lépe využít tento dar přírody. Lepší vnímání barev, které je zapsáno v jejich DNA, je výsledkem evoluce. V pravěku, kdy muži lovil, ženy se věnovaly sběru. Schopnost rozlišit všechny odstíny barev byla zásadní při výběru jedlých a zdraví neškodných ovoce, zeleniny, bylin a rostlin.
Schopnost rozlišování barev ve třech barevných kanálech (trichromasie) se u našich předků vyvinula přibližně před 20 miliony let. Denní aktivita přispívá k zaměření se na barvy v okolí.
Dalším proměnným faktorem ve vnímání barev je roční období nebo denní aktivita. Osoby, které tráví čas pod umělým osvětlením, často vynechávají žlutou barvu ve svém vnímání barev. Naopak ti, kdo vstávají brzy a pobývají na denním světle, častěji přidávají tuto barvu. V závislosti na ročním období se mění i naše interpretace barev. V zimním období je žlutá barva vnímána jinak než v slunečný den, kdy dominují zelené barvy v okolí.
Pro ty, kteří si nejsou jisti svým vnímáním barev, máme dobré zprávy. V Galerii v Oblacích dominují obrazy s tlumenou a přírodní barevností, univerzální pro většinu prostor. Další výhodou všech motivů je přesně provedený výkres. Jemné barvy pouze zdůrazňují charakter a styl obrazu.